Сімейна піраміда. Або чому євреї живуть добре.

detail_1358445566Пропоную поговорити сьогодні про нижчу економіку, або економіку для низів. Ви, мабуть, неодноразово були свідками того, що люди з невеликими статками володіють недешевими речами. Чи то авто, житло, модні гаджети чи одяг, відпочинок за кордоном, або ж просто шикарні розваги в хороших закладах, пишні святкування весіль, днів народжень тощо. Ви не задумувалися над питаннями: «Як?», «Чому?»? Ви — такий молодець, добросовісно працюєте на роботі, отримуєте непогану зп + маєте певні підробітки («шабашки»), і, в той же час, ходите з застарілим бюджетним телефоном, носите взуття, доки воно не зноситься до стану «ремонту не підлягає», їздите на громадському транспорті, або, в кращому випадку, на дешевому старенькому автомобілі, за який ще платите кредит. А ваш знайомий, який має вдвічі менші доходи, має всього вдвічі більше. Магія? Ви думаєте, що він весь у боргах і кредитах. Мабуть, пройде рік-два і йому стане дуже складно, але проходить цей час, він їде відпочивати в Єгипет, а ви нікуди, бо економите. Він купує собі хорошу шкіряну куртку, а ви носите свою із шкірзамінника третій рік поспіль. Що будеш робити далі? Чекати, економити чи брати кредит? Рекомендую не робити поспішних висновків.
Зараз я писатиму про те, від чого дехто почне плюватися і говорити про мою недобросовісність, аморальність, тупість тощо, але ті, хто здатен аналізувати, може знайти ключик для вирішення багатьох своїх (і не тільки) проблем.
Чи знаєте ви, що таке фінансова піраміда і як вона функціонує? Якщо по-простому, то це група людей, яка формує спільний бюджет і має до нього доступ за певними правилами. Фактично держава, компанія, банк, МММ відрізняються лише правилами, але всі працюють за принципом фінансової піраміди. Всі учасники формують бюджет і беруть з нього згідно з правилами. Чому про піраміди говорять, як про щось погане в той час, коли всі ними користуються? Бо, час від часу, дехто, зазвичай організатор/адміністратор/уповноважений,  виводить кошти в обхід правилам і всі інші починають вважати себе надуреними. Хоча ви повинні розуміти, що, як тільки ви вклали гроші в «бюджет», вони вже не ваші, зовсім не ваші. Але, якщо все працює чітко і ніхто не краде, то що ми отримуємо? Якщо 100 людей скинеться по 100 грн, отримаємо бюджет 10 000. Що таке 100грн? А скільки вам треба працювати, щоб отримати 10 000грн?
Повернімося до нашого «щасливчика». Я з великою впевненістю можу сказати, що він — учасник «Сімейної піраміди». В чому особливість цієї структури? Ви, мабуть, пам’ятаєте, що основна відмінність — це ПРАВИЛА. Які правила діють в сімейній піраміді? Щоб піраміда існувала довго і приносила радість всім учасникам, вона має збалансувати вхідний та вихідний потоки. В сімейній піраміді завжди є меценати, утриманці, полісмени та кризовий менеджер. Це не професії, а соціальні ролі.
Меценат – це той хто більше дає, ніж бере, зазвичай, — це дідусі, бабусі і члени сім`ї, які мають більш високі доходи, ніж інші, і почуття боргу перед родиною. Часто пенсіонери мають мінімальні прохання і хочуть зробити життя родичів кращим.
Утриманці – це завжди діти і, в залежності від виховання, вони можуть не змінювати свого статусу, доки існує дана піраміда. Їх вік — 18 – 30 років, зазвичай, людина залишається в цьому статусі, доки не створить власну родину – сімейна група.

Полісмени – люди, які виконують роль совісті групи. Вони б’ють по руках дуже завзятих утриманців і організовують взаємодію між всіма учасниками. Фактично ці люди є організаторами й ідейними натхненниками сімейної піраміди. Вони організовують взаємообмін. Це, зазвичай, люди у віці 35-50 років, добре орієнтуються, кому що потрібно, опираючись на власний досвід.

Кризовий менеджер — це люди після 40 років, які володіють авторитетом в родині і здатні транслювати свою думку іншим. Утримують баланс і можуть збільшувати, або зменшувати фінансові потоки. «Треба піднапрягтись і купити А — життєво необхідну річ» Група починає працювати активніше. «Час затягнути пояси» — утриманці залишаться без плюшок.

Утриманці беруть гроші і платять за це увагою та любов’ю до всіх учасників піраміди. Зазвичай їх всі люблять.

Вікова структура не є чітко регламентованою. Ми можемо бачити і 20-річного мецената та 70-річного утриманця, але це швидше виключення, ніж правило. Зазвичай молоді люди більш егоїстичні, а, з віком, зя`вляється опція «взаємодопомоги».

Особливості бюджету. Цу не тумбочка чи сейф з грошима. Це — психологічний настрій. Бюджет залежить від того, хто скільки готовий віддати. Дехто може сказати, що ще залежить, на що віддавати. Це не важливо. Якщо в групі є сильні поліцейські та кризові менеджери, вони обґрунтують необхідність.

Позитивні сторони.
1. Економія часу. Про що ви мрієте? Житло? Машина? Відпочинок? Ви вже порахували, скільки часу вам для цього потрібно працювати? Рік, десять, п’ятдесят? Ви знаєте, що мрії мають термін придатності? Давайте зупинимось на авто. Припустимо, вам треба на нього заробляти 10 років. Скільки ви маєте членів родини, які заробляють? Мабуть, у всіх є до 50 родичів. Чи можете ви попросити в них допомоги? Готові щось віддати взамін? Якщо постаратися, то можна досягти мети дуже швидко. Але, втягнувшись, ви вже будете боржником перед всіма і, хоча й будете вже на своєму авто, але 10 років будете допомагати своїй родині.

2. Раптові великі вливання. Бюджет зазвичай має однаковий розмір. Це, наприклад, місячний заробіток кожного учасника. Але іноді учасники, зазвичай меценати, помирають і своє майно комусь заповідають, зазвичай утриманцям. Якщо група витримає і її не розірве від скандалів, тут мають добре попрацювати поліцейські, значна частина спадку стане таким собі кризовим балансом. В такому випадку група отримає більше можливостей, звісно, за умови грамотного кризового менеджменту.

3. Відносини. Гроші об’єднують людей там, де нічого більше не може їх об`єднати. Жорстоко? Швидше прагматично. Кожен учасник, який дає чи бере, має сприймати це як допомогу, а не як податок чи подарунок. Допомога завжди несе позитивну, об’єднувальну роль. Утриманці, хоча й спалюють ресурс групи, майже завжди є людьми, які можуть дарувати свою любов близьким. А меценати якраз дуже потребують цієї уваги та любові. Згадайте, як світятья очі, коли зустрічаються внуки з дідусями та бабусями – вони щасливі. Подібна ситуація з братами та сестрами. Допомога укріплює узи між членами родини, які поступово через певні причини відійшли від групи.

Недоліки.
1. Паразити. Іноді утриманці перетворюються в паразитів. Вони розуміють, що можуть вижимати і починають цим зловживати та маніпулювати. Тут головне поліцейським не проспати, бо паразити здатні обезкровити всю групу.

2. Раптові великі витрати. Зазвичай це критичні захворювання та ресурсозатратні нещасні випадки (пожежа, крадіжка, руйнування). Зазвичай такі форс-мажори ламають плани всієї групи. Тут велику роль відіграють кризові менеджери. Вони мають правильно розподілити потоки, щоб система не зруйнувалася. Дуже важко переконати родичів відключити близьку людину від системи підтримки життя, чи, навпаки, змусити групу працювати більш інтенсивно, а утриманців — відмовитись від благ, щоб допомогти далекому родичу.

3. Відносини. Гроші можуть заплямувати і зруйнувати навіть найчистіші почуття. Слід розуміти, що в фінансовій піраміді для одного учасника майже ніколи не вдасться поставити знак «=» між «віддав» та «отримав». Рахувати тут протипоказано. Якщо виявиться, що ви більше віддаєте, то почнете думати, що вас використовують. Почнете шукати крайнього, звинувачувати і, в якийсь момент, коли вам не допоможуть, вийдете з групи. Спадки руйнують багато сімей. Діти очікують, що батьки лишать будинок їм, бо вони доглядали за ними, а вони лишають дочці сестри, яка навіть на роботу не ходить. Як тільки хтось почне рахувати, його треба викидати з групи. Бо навіть утриманці, які нібито у виграші, перетворюються на паразитів і починають говорити щось типу «провідаю бабусю, може 50 грн дасть», «я буду добре вчитися, якщо ти купиш мені новий телефон» тощо.

Сімейні піраміди можуть руйнуватися, відновлюватися, рости і зжиматися, перестроюватися і бути закостенілими. Мінімальна структура — це сім’я (мама, тато, дитина). Вони можуть уже створити сімейну піраміду. І нею вступити в велику родинну піраміду. Чим більша піраміда (більше учасників, більший бюджет), тим ширші можливості відкриваються перед її учасниками.
Ви чули про звичайні родини, які щопівроку купують нову машину то одному, то іншому? Система працює. В деяких народів принцип сімейної піраміди закладений на ментальному рівні. Евреї, роми (цигани), мусульмани мають дуже сильні родинні зв’язки. Якщо в халепу потрапляє один, община приходить на допомогу. Я колись був свідком, як на похорон до одного непримітного цигана приїхали «родичі» і пачками давали гроші вдові, яка втратила годувальника.

Нам же заважає наша «хата з краю». Ми починаємо допомагати, лише коли конкретно когось «розплющить» , а до цього лише стоїмо осторонь і спостерігаємо «вибереться чи не вибереться». Нам не вистачає братерства.
Сімейна піраміда може працювати не лише там, де є кровні зв’язки. Навіть хороші друзі фактично утворюють структуру. А ви маєте багато друзів? А ви/вони готові допомогти фінансово? На велику суму?

Звичайно, сімейна піраміда не зробить вас багатими. З її допомогою ви не побудуєте бізнес. Вона зобов’язує. Користуватися нею чи ні — вирішувати вам. Все залежить від того, які ви життєві цілі перед собою ставите, і який термін придатності у ваших мрій.

І ще, памятайте, що піраміда — це завжди ризик. У будь-який момент ви можете втратити все, що вклали. І не кажіть, що я вас не попереджав.

1560 просмотров

Добавить комментарий