Навчання тривалістю в життя. Як правильно та ефективно навчати дорослих людей?

Сучасний світ навіть на мить не стоїть на місці! Він вимагає від кожного рухатися в ногу з часом. А чим більше нам років, тим швидше цей час пролітає. Якщо сьогодні ви є одним з кращих фахівців у своїй галузі, то без постійного підняття кваліфікації, виникає ризик за декілька років суттєво втратити позиції. Самоосвіта – це одна з ключових можливостей завжди залишатися на конкурентноздатному рівні, не залежно від сфери, у якій ви працюєте.
У розвинених країнах, громадян, прагнуть мотивувати до навчання, яке не обмежується шістьма роками в університеті, а триває усе життя. Тренінги, майстер-класи, лекції від експертів – це далеко не все, що пропонують сьогодні для саморозвитку.

         Найефективніші методи засвоєння знань. Як правильно навчати дорослих?

Найперше, що приходить в голову при слові «навчання» – це парти та лекційні аудиторії, часто з досить нудними викладачами. Дорослі люди, які вже пройшли школу та університет, не зможуть сприймати такий тип навчання. А чи погодяться вони пройти ці етапи знову? Часто саме через думки про те, що «вік вже не той», «погано сприймається інформація», «важко багато запам’ятати» — люди відмовляються від отримання нових знань. Але, за словами експертів, основна проблема полягає у формі подачі інформації, а не у зниженні рівня її сприйняття окремими індивідами. Адже люди дуже детально можуть переказати сюжет улюбленого фільму або випадок з життя колеги, і при цьому, у них не виникає сумнівів у можливостях своєї пам’яті.

      Людина з віком не втрачає прагнення вчитися, просто вона потребує дещо інших методів навчання. Звісно, посадивши 40-річного менеджера за парту і змусивши його мовчки слухати лектора, у відповідь, скоріше за все, ми отримаємо невдоволеність і переконання, що «мені вже пізно навчатися…».  Організація ЮНЕСКО давно займається вивченням питання освіти дорослих людей. За цей час, в результаті багатьох досліджень, ними було сформульовано основний принцип –                                          «Для дорослої людини навчання має бути веселим!»

 Психологи виділяють п’ять основних відмінностей дорослого «учня» від юних студентів:

 

  1.   Доросла людина має великий запас досвіду: життєвого, соціального і професійного. Покладаючись на нього вона оцінює кожну ситуацію, і саме він формує її світогляд.
  1.   Людина сприймає себе як самостійного і незалежного індивіда, тому навіть найменші спроби маніпулювати її думками будуть сприйматися негативно.
  1.   Сприйняття інформації у дорослих людей часто супроводжується емоційною оцінкою. При цьому мозок на підсвідомому рівні блокує будь-які фактори, що викликають негативну емоцію (навіть якщо це просто почуття голоду).
  1.  Доросла людина відчуває потребу у невідкладному застосуванні на практиці здобутих знань, або ж в отриманні морального задоволення від самого процесу навчання.
  1.  Часто мотивація до знань має просте практичне пояснення: людина хоче за допомогою навчання вирішити життєві проблеми (просування у кар’єрі, потреба у спілкуванні, тощо).

 

Звісно, не в кожній ситуації є можливість врахувати всі вищеназвані принципи. Єдине, якщо ви маєте на меті чогось навчити дорослу людину, то, передусім, поставте себе на її місце. Чи цікаво вам буде слухати ту інформацію, яку ви підготували для майбутніх слухачів? Якщо вам здається, що ви можете заснути на десятій хвилині «ретельно продуманої» вами доповіді — краще її переписати. Хай це звучатиме простішими словами, але ні в якому разі не нудно.
Отже, робота з дорослою аудиторією має бути побудована на зовсім інших принципах, ніж звичні нам шкільні уроки чи університетські лекції. Має переважати діалог, а не монолог. Треба замінити пасивне слухання, активним обговоренням питань лекції з групою. Лектор має бути хорошим психологом та організатором, вміло залучати аудиторію до невимушеного продуктивного спілкування;

     Рівність і діалог – основні запоруки успішного навчання дорослих. Це має враховувати той, хто прагне якісно навчити чомусь аудиторію старшого віку. Навчальний процес має відбуватися за єдиною схемою, яка забезпечує увагу до індивідуальних особливостей кожного слухача. Лектор має показати, що він такий же, як і інші учасники групи: не стояти під час заняття, а сидіти разом з усіма; не доповідати, а спілкуватися; звертатися як до рівних: «друзі», «колеги», а не «шановні учасники» тощо.
Для дорослих набагато важливіше не формулювання поданого матеріалу (використання складних термінів, дивних графіків та довгих формул), а зрозуміти те, про що говориться. Викладач має бути готовий до суперечок та дискусій, які є важливою частиною навчання дорослих людей. І це абсолютно нормально, адже кожен з них має власний життєвий досвід і свою думку. А відсутність дискусій, скоріше за все, означатиме, що «учням» було нудно або ще гірше – не зрозуміло. Тому, відмовитися витрачати свій час та гроші на продовження такого «навчання» буде цілком логічно.
Знову ж, за дослідженнями вчених, доросла людина запам’ятовує 80% інформації, якщо вона розібралася і сформулювала її САМОСТІЙНО. Важливо не лише почути певне твердження та записати його, а ще й обговорити це в міні-групі чи навіть «закріпити» за допомогою малюнка/графіка чи самостійно вигаданої ситуації. Не бійтеся задавати такі невеликі творчі завдання – це не лише зробить атмосферу заняття більш невимушеною, а призведе до кращого сприйняття вивченого матеріалу.

    Пам’ятайте —  людині важко бути зосередженою протягом довгого часу на чомусь одному. Тому варто продумати момент невеличкого перепочинку під час заняття (прості вправи розім’яти тіло, випити кави). Десятихвилинна пауза під час лекції тривалістю в 40 хвилин – це не втрата часу, а гарний спосіб дати мозку людини перепочити перед наступним етапом подачі інформації.

Насамкінець хотілося б ще раз нагадати, що ніщо так не сприяє атмосфері навчання, як позитивні емоції. Використовуйте поради із цієї статті й результат не змусить себе довго чекати.

Бажаємо успіхів!

 

1963 просмотров

Добавить комментарий